Лазерпървоначално е наречен "Lesser" в Китай, което е преводът на английски "Laser". Още през 1964 г., по предложение на академик Qian Xuesen, възбудителят на лъча е преименуван на "лазер" или "лазер". Лазерът е съставен от хелий с висока чистота на инертен газ, CO2 и азот с висока чистота, смесени в блока за смесване на газ. Лазерът се генерира от лазерния генератор и след това режещият газ, като N 2 или O2, се добавя за облъчване на обработвания обект. Неговата енергия е силно концентрирана за кратко време, карайки материала да се стопи и изпари моментално. Рязането с този метод може да реши трудностите при обработката на твърди, крехки и огнеупорни материали и има висока скорост, висока точност и малка деформация. Особено подходящ е за обработка на прецизни части и микрочасти.
В процеса на лазерна обработка има много фактори, които влияят върху качеството на лазерното рязане. Основните фактори включват скорост на рязане, позиция на фокуса, налягане на спомагателния газ, изходна мощност на лазера и други параметри на процеса. В допълнение към горните четири най-важни променливи, факторите, които могат да повлияят на качеството на рязане, включват също външен светлинен път, характеристики на детайла (отражателна способност на повърхността на материала, състояние на повърхността на материала), режеща горелка, дюза, затягане на плочата и др.
Горните фактори, които влияят върху качеството на лазерното рязане, са особено важни при обработката на листове от неръждаема стомана, които са както следва: има големи натрупвания и грапавини на обратната страна на детайла; Когато диаметърът на отвора на детайла достигне 1~1,5 пъти дебелината на плочата, той очевидно не отговаря на изискванията за закръгленост и правата линия в ъгъла очевидно не е права; Тези проблеми също са главоболие за индустрията за ламарина при лазерна обработка.
Проблем със закръглеността на малка дупка
По време на процеса на рязане на машината за лазерно рязане дупки, близки до 1~1,5 пъти дебелината на плочата, не са лесни за обработка с високо качество, особено кръгли отвори. Лазерната обработка трябва да перфорира, да води и след това да се превърне в рязане, а междинните параметри трябва да бъдат обменени, което ще доведе до незабавна разлика във времето за обмен. Това ще доведе до феномена, че кръглият отвор на обработвания детайл не е кръгъл. Поради тази причина коригирахме времето на пробиване и доведе до рязане и коригирахме метода на пробиване, за да го направим съвместим с метода на рязане, така че да няма очевиден процес на преобразуване на параметри.
Изправеност на ъгъла
При лазерната обработка няколко параметъра (фактор на ускорение, ускорение, коефициент на забавяне, забавяне, време на задържане в ъгъла), които не са в рамките на конвенционалния диапазон на регулиране, са ключови параметри при обработката на ламарина. Тъй като има чести ъгли при обработката на ламарина със сложна форма. Намалявайте всеки път, когато стигнете до ъгъла; След завоя отново ускорява. Тези параметри определят времето на пауза на лазерния лъч в определен момент:
(1) Ако стойността на ускорението е твърде голяма и стойността на забавянето е твърде малка, лазерният лъч няма да проникне добре в плочата в ъгъла, което води до феномена на непроницаемост (причиняващ увеличаване на процента на скрап на детайла).
(2) Ако стойността на ускорението е твърде малка и стойността на забавяне е твърде голяма, лазерният лъч е проникнал през плочата в ъгъла, но стойността на ускорението е твърде малка, така че лазерният лъч остава в точката на обмен на ускорение и забавяне твърде дълго и проникналата плоча непрекъснато се стопява и изпарява от непрекъснатия лазерен лъч, това ще доведе до изправяне на ъгъла (мощността на лазера, налягането на газа, фиксирането на детайла и други фактори, които влияят върху качеството на рязане, няма да бъдат разглеждани тук) .
(3) При обработката на детайла от тънка плоча мощността на рязане трябва да бъде намалена доколкото е възможно, без да се засяга качеството на рязане, така че повърхността на детайла да няма очевидна разлика в цвета, причинена от лазерно рязане.
(4) Налягането на режещия газ трябва да бъде намалено възможно най-много, което може значително да намали локалното микро трептене на плочата при силно въздушно налягане.
Чрез горния анализ каква стойност трябва да зададем като подходяща стойност за ускорение и забавяне? Има ли определена пропорционална връзка между стойността на ускорението и стойността на забавянето, която да се следва?
Поради тази причина техниците постоянно коригират стойностите на ускорението и забавянето, маркират всяко изрязано парче и записват параметрите за настройка. След многократно сравняване на пробата и внимателно проучване на промяната на параметрите, най-накрая се установява, че при рязане на неръждаема стомана в диапазона от 0,5~1,5mm, стойността на ускорението е 0,7~1,4g, стойността на забавяне е 0,3~0,6g, и стойността на ускорението = стойността на забавяне × Около 2 е по-добре. Това правило е приложимо и за студено валцована ламарина с подобна дебелина на плочата (за алуминиев лист с подобна дебелина на плочата стойността трябва да се коригира съответно).